>

Gravel Bisiklet Nedir?

Gravel Bisiklet Nedir?

Günümüzde her zemin koşulu, her kullanım amacına yönelik bisikletler mevcut. Şehir içinde kısa mesafelerde ulaşım amaçlı kullanabileceğiniz bisikletlerden, doğanın içinde yüksek engellerden atlayıp sınırlarınızı zorlayabileceğiniz bisikletlere, en uzun mesafeyi en hızlı şekilde kat etmenizi sağlayacak yol bisikletlerine önünüzde pek çok seçenek mevcut. Ama kullanacağınız her farklı alan için ayrı bir bisiklet sahibi olmak yerine, ben hepsinden biraz yapıyorum, gözüm ne çok hızlı gitmekte, ne de ormanda aksiyon peşindeyim diyorsanız gravel bisikletler çok geniş bir alanda ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir seçenek olabilir.

GRAVEL BİSİKLET NEDİR?

Gravel tarzı bisikletler, konforun ön planda olduğu çok yönlü yol bisikletleridir. Klasik bir yol bisikleti ile kıyaslandığında, aks mesafesi (iki jantın göbeği arasındaki mesafe) daha geniştir ve üst borusu daha kısadır. Bu sayede farklı zemin koşullarında daha stabil bir sürüş sağlarlar, ayrıca pedala bastığınızda ortaya çıkan tork dolayısıyla tırmanış kabiliyetleri daha yüksektir. Alın borusu daha yüksektir ve bisikletçiye yol bisikletine kıyasla daha dik ve çok daha konforlu bir duruş pozisyonu sağlar ancak klasik bir yol bisikleti gibi yüksek hızlara kolayca çıkamazlar.

Uzun mesafelerde yanınıza ihtiyaçlarınızı da alabilmeniz için bagaj takabileceğiniz, ayrıca kötü havalarda binmek istediğinizde de çamurluk takabileceğiniz yerler mevcuttur. Gravel tarzı bisikletlere bagaj da takılabildiğinden dayanıklılığı artırabilmek için ağırlıkları daha fazladır. 

Konforu, zemin tutuşu ve dengeyi iyileştirmek için daha geniş lastikler takabileceğiniz şekilde maşa açıklığı geniştir.

Yani bir gravel bisiklet ile ister patika yollarda doğanın tadını çıkarın, ister asfaltta uzun mesafeler kat edin. Bisikletinizi nereye sürüklerseniz sizi üzmeden en iyi sürüş dostunuz olacaktır.

Peki Gravel Bisikletler Cyclocross Bisikletlere Çok Benzemiyor mu?

Evet, ilk bakışta gerçekten de çok benziyorlar! Ancak cyclocross bisikletleri ve gravel bisikletleri birbirinden ayıran bazı temel farklar var!

Cyclocross bisikletler kısa ve sert yarışlar için üretilmiştir. Bu yüzden gravel bisikletlerden daha agresif geometrilere sahiptir. Gravel bisikletlere göre aks mesafesi daha kısadır, orta göbeğin yüksekliği (aynakolun ortasının yerden yüksekliği) daha fazladır. Bu sayede ağaç kökü, kaya gibi engelleri daha kolay aşabilir.

Yani kendinize konforlu bir yol bisikleti arıyorsanız, cyclocross doğru tercih değil!

Kimler Gravel Tercih Etmeli?

Eğer bisiklet üzerinde olmayı, doğayı keşfetmeyi, şehrin tadına varmayı, ara sıra aklınıza esince bagajlarınızı yükleyip başka bir şehre gitmek istiyorsanız gravel modeli Terra'lar tam size göre!

İstediğiniz zaman yol bisikleti gibi antrenman yapabilir, hadi biraz da ormanı keşfedeyim dediğinizde patikaları arşınlayabilirsiniz. Rampaya geldiğinizde gözünüz korkmaz çünkü bilirsiniz ki, bir yol bisikletine göre çok daha rahat tırmanacaksınız ve düzlükte de grubun gerisinde kalmayacaksınız.

ORBEA TERRA GRAVEL BİSİKLETİ DAHA DETAYLI İNCELEMEK İSTER MİSİNİZ?

Yorum yap

Ne aramıştınız?

Sepetiniz