>

Yol Bisikleti Seçimi

Yol Bisikleti Seçimi

Başlıkta bir şey dikkatinizi çekti mi? Tam şu anda bir daha baktınız ama hala fark etmediyseniz konumuz “yol bisikleti seçimi”, “yarış bisikleti” değil. Özellikle şehir bisikleti kullananlar, yeni başlayanlar, bisikletleri yeni tanıyanlar dropbar gidonları görünce korkuyorlar. Çünkü maalesef bu bisikletler için algımız “yarış bisikleti” oluyor. Sanki dropbar gidonu olan herhangi bir bisiklete binince maksimum performansla çok hızlı sürmek zorundaymışız, taytımız, formamız tüm ekipmanlarımız tamam, profesyonel kullanıcı olmak zorundaymışız gibi hissediyoruz. Çünkü algımız “yarış bisikleti” tanımı üzerine kurulu. Ama bu bisikletler aslında “yol bisikleti” dir ve yolda kullanılmak için tasarlanmıştır. Ve kendi içinde de, performansa, konfora, hıza, farklı zemin koşullarında kullanıma uygun bir sürü alt grubu vardır. Doğru yol bisikleti ile isterseniz yarışa da katılabilirsiniz, bagajlarınızı yükleyip uzun turlar da yapabilirsiniz, hafta sonları dostlarınızla keyifli sürüşler yapıp yeni yerler keşfedebilir, bisikleti sosyalleşme aracı olarak da kullanabilirsiniz. Yani aslında yol bisikletleri öcü değil, korkmayın. 😊

Neden Yol Bisikleti Tercih Etmeliyim?

Sadece görüntüsünü beğendiğiniz için bile yol bisikleti tercih edebilirsiniz. Ama yine de yol bisikleti türlerini, avantaj ve dezavantajlarını bilerek yapacağınız bisiklet tercihi sizi hayallerinizin ötesine bile taşıyabilir.

Eğer hafta içi sahilde, şehir içinde süreceğim, ara sıra da antrenman, kardiyo amaçlı sürüşler yapmak istiyorum diyorsanız şehir ve yol bisikletleri arasında tercih yapabilirsiniz. Ancak burada kendinize biraz kulak verin, daha çok evden kafeye, sahilde bir tur atıp markete giderken mi kullanmayı planlıyorsunuz yoksa ben hafta sonlarında uzun sürüşler yapacağım, bu bisikletle antrenman da yapacağım mı diyorsunuz? Hedefiniz uzun sürüşler ise yol bisikletine yönelmek bisikletinizi sürerken sizi daha mutlu edebilir.

Hangi Yol Bisikletini Tercih Etmeliyim?

Yol bisikletlerini; time trial (TT veya triatlon bisikleti) ve cyclecross türü bisikletleri dışarıda tutarak 4 ana sınıfta değerlendirebiliriz. Tırmanış veya klasik yol bisikletleri manevra kabiliyeti daha yüksek, ilk hızlanmada daha iyi performans gösteren, uzun sürüşlere elverişli bisikletlerdir. Endurance tarzı yol bisikletleri ise, nispeten daha yavaş olan, sürücüye daha dik bir oturuş pozisyonu ve konfor sunarak uzun yolları keyifli hale getiren bisikletlerdir. Eğer ilginiz daha hızlı gitmekten ziyade eğlence, sosyalleşme ve uzun yollar kat etmek ise endurance bisikletler doğru tercih olabilir.

Aero bisikletler ise hız yapmaya müsait, yapıları gereği biraz daha ağır bisikletlerdir. Aero bisikletlerin manevra kabiliyeti yüksek değildir ve özellikle tırmanış etaplarında biraz daha güç gerektirir. Bu bisikletlerin en önemli özelliği belirli bir hıza ulaştıktan sonra bu hızı koruyarak diğer sınıflara göre aynı güç ile daha hızlı gitmenizi sağlamaktır. Özellikle düz parkurlarda uzun yarışlar peşindeyseniz ya da sadece hızlı sürüşlerin aksiyonunu seviyorsanız aero bisikletler tam size göre olabilir.

Son birkaç yıldır hayatımıza giren yeni kavram; Gravel! Gravel bisikletler genellikle cyclecross bisikletler ile karıştırılıyor ve bisikletliler arasında cyclecross bisikletlerin daha rahat olduğu gibi yanlış bir algı hakim. Aksine cyclecross bisikletler arazide gitmeye uygun ve sert bisikletlerdir ve sanıldığı gibi yol bisikletinde aradığınız konforu sunmazlar. Gravel bisikletler ise bir dağ bisikleti kadar olmasa da arazide ve aynı zamanda yolda kullanmaya müsait konforlu bisikletlerdir. Gravel bisikleti diğer yol bisikletlerinden ayıran en önemli özelliği uzun aks mesafesi (iki jantın merkezleri arasındaki mesafe) ile yüksek tork sunmasıdır. Yani tırmanış kabiliyetleri çok yüksektir, kolay hızlanır ama klasik veya aero bir yol bisikleti gibi yüksek hızlara kolay çıkamazlar. Gravel bisikletler ile yeri geldiğinde asfalttan çıkıp toprağa girebilir, üzerine bagajınızı yükleyip şehirler arası tur yapabilir, hafta sonu arkadaşlarınızla uzun yol antrenmanı yapabilirsiniz.

Bu kadar farklı seçenek varken insan tabi ki hepsini bir arada istiyor. Bilim ve teknoloji, bisiklete dair bildiklerimizi her gün biraz daha ileriye taşıyor ve yeni nesil yol bisikletlerinde ise konfor, hız gibi özellikler bir araya getiriliyor. Bu sayede aradığımız özellikleri tek bisiklette bulma imkanına da artık sahibiz! Sen de farklı özellikleri tek bisiklette arıyorsan Orbea Orca modellerine göz atabilirsin!

ORBEA YOL BİSİKLETLERİ

1 yorum

  • m20 orca; endurance mı yoksa tırmanış mı kategorik olarak?

    mehmet bingöl

Yorum yap

Ne aramıştınız?

Sepetiniz